Trabzon Yemeklerinden Küçük Bir Esinti

Bu güzel lezzetleri tadalı epey uzun zaman oldu , yanılmıyorsam ramazandı ve bu bizim davetlisi olduğumuz bir iftar yemeğiydi :-) Şimdi bu lezzetlerin sahibi sevgili Özlem bu yazımı okuyunca " aferin çok çalışkansın " diyecek bana :-) Hatta o akşam beraber olduğumuz sevgili Naciye'den bile aferin alacağım :-))

Ama en önemlisi tariflerle ilgili bir sorun mevcut , çünkü hatıtlamıyorum :-), halbuki hepsi yapılırken oradaydım hatta bizzat kızım Çağla bile İslim Kebabının köfteleri için çalıştı .

Ama sanırım bu sefer yemek yemek daha cazip gelmiş tarif ikinci plana itilmiş :-))

 

Trabzon Lavaşı

 

İlk önce Tarbzon'da ramazanda tüketilen "lavaş"ı sizlere tanıtacağım. Bildiğimiz lavaşlarla hiç alası yok . Uzun uzun ve çok gevrek olan fırınlanmış incecik bir hamur. Fotoğraftakiler Özlem'in isteği üzerine kurye ile Trabzon'dan gelmiş olup ,sadece gördüğü zarar biraz ufalanmasıdır, onun dışında herhangi bir zarara uğramadan ulaşmıştır.

 

Trabzon Lavaşı Pişiyor

 

Arasına peynir konup ve ıslatılarak ocak üstünde çevire çevire pişiriliyor ( umarım hatırladıklarım doğrudur , ama nasıl olsa Özlem okuyunca bana doğrusunu söylecek ve bende düzelteceğim:-) )

Kıvama gelince üzerine miktarı epey fazla olan Trabzon'dan gelmiş olan tereyağı kızdırılıp dökülüyor.

 

Trabzon Lavaşı Pişmiş Ve İslim Kebabı

 

Daha sonra yukarıda görüldüğü üzere servis yapılıp afiyet ile yeniyor - tabi kaç tabak yendiği söylenmiyor:-))

Lavaşın yanında çok lezziz olan islim kebabı gerçekten çok güzel gitti .

 

Trabzon Kaburgalı Güz Fasulyesi

 

Kaburgalı Güz Fasulyesi , bu da Tarbzon'dan gelen bir sebze. Sonbaharda yetişen taze fasulyenin adı Trabzon'da güz fasulyesiymiş , gerçekten çok lezzetli ve yumuşacık bir fasulye , kaburgaylada lezzeti harika olmuştu.

 

Trabzon Süt Mısır

 

Yemeğimizi gene Trabzon'dan gelen haşlanmış taze süt mısır ile sonlandırdık. Mısıra çok düşkün olmayan ben bile çok beğendim.

 

Umarım yakın zamanda bir koli daha gelirde bizde sebepleniriz :-))

 

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !