Embed

Tavuklu Pilav ve Tavuklu Salata

Hemen hemen hepimizin severek yediği pilavlardan bir taneside tavuk suyuna tavuk parçalı pilavdır. Şimdi bu pilavın tarifine ne gerek var diyenlere bundan 10 sene önce pilav yapmayı beceremeyen benim gibiler olabilir diye yardımcı olmak adına veriyorum:-)

Yanılmıyorsam daha önceki zamanlarda buna benzer bir tarif vermiştim ama bir kere daha vermenin bir zararı olmaz:-)

Malzemeler ( 5-6 kişilik )

- 3 adet tavuk budu

- 2 su bardağı pirinç

- 2 su bardağı tavuk suyu

- istenildiği kadar tuz

Tavukları düdüklüde pişiriyoruz . Pirincimizi 1 saat kadar sıcak suda bekletiyoruz , daha sonra iyice yıkıyoruz ve tavuk suyu , pirinç ve tuzumuzu ilave edip tencerenin kapağını kapatıp kaynamaya bırakıyoruz . Kaynamaya başlayınca ocağımızın altını kısıp kemiklerinden ayırdığımız tavukları pilavın üzerine yerleştirip tencerin kapağını kapatıp suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Piştikten sonra ocağı kapatıp , pilavın üzerine bir havlu kapatıp demlendiriyoruz.

Ben tavuk suyu olunca başka yağ kullanmıyorum , tavuğun yağı yeterli geliyor, bu sebep ile pirinci kavurmadan pilavı yapıyorum.

tavuklu salata

Tavuklu pilavın yanına eş olsun diye birde tavuklu salata tarifi vermeden geçemedim:-)

Tarife ne gerek var diyeceğim ama en azından eklediğim havuçların öncelikle zeytinyağında bol soğan ve sarımsakla piştiğini eklemek isterim. Kıvırcık ve rokanın üzerine zeytinyağlı havuç , tavuk budu parçaları ve ceviz. Üzerine sos olarakta limon, sirke ve zeytinyağı karışımı.

İnanın çok lezzetli oldu :-)

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !