Sucuklu Kurufasulye - Esra'nın Anısına Pastırma Sucuk Ye # 4

Sucuklu Kurufasulye

Bu yemeği bir sene önce aramızdan ayrılan blogcu arkadaşımız Esra’nın anısına sizlerle paylaşıyorum ve aynı zamanda   http://ninomutfakta.blogspot.com/2008/11/esramizin-anisinapastirma-sucuk-ye40.html   vermiş olduğum linkin sahibi sevgili Nihan’nın güzel etkinliğine de katılmış oluyorum.


Esra ile karşılıklı hiç yorumlaşmadık, kendisini maalesef ki aramızdan ayrılmasından sonra tanıdım, ama özellikle son yazılarını okuduktan ve uzun süredir tanışıp onun hakkında yazılar yazan diğer blogcu arkadaşlarımdan edindiğim bilgilerden sonra sanki çok çok önceden tanıdığım birisi olarak kabul ettim. İşte bu sebepten bu etkinliğe katılmak boynumun borcu oldu.


Kurufasulyelerim sevgili arkadaşım Özlem tarafından Arife günü getirildi. Onlara da Erzurum İspir’den gelmiş. Bu tür fasulyeleri yedikten sonra normal kurufasulye cinslerinin hiç çekiciliği kalmıyor.

 

Malzemeler;

 

-         2 su bardağı kurufasulye

-         1 baş kuru soğan ( yemeklik doğranmış )

-         2 adet parmak sucuk ( ortadan ikiye bölünüp dilimlenmiş )

-         1 çorba kaşığı salça

-         1 çorba kaşığı tereyağı

-         1 çorba kaşığı zeytinyağı

-         İstenildiği kadar tuz

 

Fasulyeleri 5-6 saat önceden sıcak suda beklettim. Düdüklüde soğanları yağda harlı olmayan ateşte kavurup üzerine sucukları ve salçayı koyarak bir müddet daha kavurdum.Bu karışıma yıkanmış olan fasulyeleri ve tuz ekleyip üzerinden çıkacak şekilde su ilave ederek yaklaşık düdüklü tencerede 20-25 dakika kadar pişirdim. Aslında daha kısa zamanda yeterliymiş, çünkü çok çabuk pişen bir fasulyeymiş.


İspir fasulyesinin ıslatılma şekli hakkında biraz önce bir web sitesinde süt ve 1 kesme şeker ile 1 gün boyunca ıslatılıp daha sonra pişirilmesi gerektiğini ve pişen kurufasulyeyi  de yaklaşık 20 dakika kadar toprak güveçte ağzı alüminyum folyo kapanarak fırında pişirmeye devam edilmesi gerektiğini okudum. Bir daha bu şekilde deneyeceğim.

 

Sağlıcakla kalın.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !