Biber Salçalı Bulgur Pilavı

Biber Salçalı Bulgur Pilavı

Bulgur pilavını çok seviyorum ama evde tüketen sadece ben olduğum için sadece kendim için yapmak aklıma gelmiyor, gelse bile nasıl bitiririm diye düşüyorum.

Ama bu sefer her ne kadar eşim pek ilgi göstermese ve sevmese bile zorla yedirmeye karar verdim ve bu akşamda başarılı oldum J . Beğendiğini söyledi, daha sonraki yapacağım bulgur pilavlarını riske atmamak için “ bir kaşık daha “ diye ısrarda bulunmadım J.

Son derece az malzeme ile son derece lezzetli bir pilav oldu, buyurun deneyin J

 

Malzemeler;

 

-         2 su bardağı pilavlık bulgur ( iyice yıkanacak )

-         2 adet orta boy kuru soğan ( yemeklik doğranacak )

-         2 tepeleme doldurulmuş kaşık biber salçası ( benimkinden bulmanız biraz zor, çünkü sevgili Sevgi Teyzecim yapmıştı bana J )

-         1 çorba kaşığı kadar tereyağı

-         1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı

-         İstenildiği kadar tuz

 

Doğranmış soğanları tereyağında ve zeytinyağında iyice pişene kadar kısık ateşte kavuruyoruz. İçine biber salçasını da ilave edip bir müddet daha kavuruyoruz. Yıkamış olduğumuz bulgurları ilave edip üzerine tuzunu ve 4 su bardağı suyunu koyup tencerenin kapağını kapatıyoruz. Ocağı su kaynadıktan sonra kısık duruma geriyoruz. Suyunu çekip pişince ocağı kapatıp demlenmesi için kapağın altına havlu seriyoruz. 5 dakika kadar sonra karıştırıp servise hazır hale getiriyoruz.

 

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !